ANKARA'NIN TARİHİ SEMTİ HAMAMÖNÜ

ANKARA'NIN TARİHİ SEMTİ HAMAMÖNÜ
Hamamönü, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ankara'nın en eski yerleşim yerlerinin olduğu bölgede yer almaktadır.


Hamamönü adını, Celalettin Karacabey tarafından 1440 yılında yapılan çifte hamamdan (Karacabey Hamamı) almaktadır.


Büyük bir bölümü 19. yüzyılda inşa edilmiş 250 yapıya ev sahipliği yapan Hamamönü, 2006 yılında Altındağ Belediyesi tarafından yeniden Ankara'ya kazandırılmıştır.


Cami, hamam, ağıl, saman deposu gibi bölümleri bulunan Hamamönü, uzun yıllar boyunca yardıma muhtaç kişiler için bir sığınak görevi görmüştür.


Hamamönü'nün 19. yüzyılda nüfusu artmıştır ve bu bölgeye 19. yüzyıl sivil mimari örneğini sergileyen binalar inşa edilmiştir.


Zamanla kentin başka bölgelere doğru gelişmesiyle birlikte burada oturan halkın büyük bir kısmı bölgeden taşınmıştır. 2006 yılında aslına uygun olarak yapılan restorasyon çalışmalarıyla birlikte Hamamönü geri kazanılmıştır.

Tarihi Ankara Hamamönü Evleri

Ankara Hamamönü Evleri; 17-18. yüzyılda sade ve basit planlı inşa edilmesi özellikleriyle dikkat çeker. Tarihi Hamamönü evleri, estetik yapıları itibarıyla ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Tarihi Hamamönü evleri, Osmanlı döneminin mimari ve şehir kimliğine yönelik fikirler vermektedir.


Hamamönü evlerinde bulunan avlular genel olarak taş ve toprak kaplı bir şekilde inşa edilmiştir. Dıştan girildiğinde ilk olarak evlerin avlusuna giriş yapılmaktadır. Evlerin diğer kısımlarına ise bu avlulardan geçiş yapılmaktadır. Evlerin yazlık odaları, sofa denilen üst katta yer almaktadır. Evlerin sokağa bakan ve çıkıntılı olan kısımlarına selamlık adı verilmektedir. Tarihi Hamamönü evlerinin ahşap iskeletleri, geleneksel yöntemlerle inşa edilmiştir. Evlerin avlusu toprak ya da taş kaplıdır. Alt katlarda hizmet, üst katlarda ise oturma ve yatak odaları bulunmaktadır. Evlerin yazlık ve kışlık bölümleri mevcuttur.

Hamamönü'nde Görülmesi Gereken Yerler

Hamamönü, özel mimarisiyle tarihi Ankara Evleri, sanat sokağı, saat kulesi, Tacettin Sultan Camii, Mehmet Akif Ersoy'un 1921 yılında İstiklal Marşımızı yazdığı evi, 1440 yılından günümüze kadar varlığını bozulmadan koruyan Tarihi Karacabey Hamamı, Kamilpaşa Konağı, Beynamlızade Konağı, Kabakçı Konağı, Hacı İlyas Camii, Hacı Musa Camii, Sarıkadı Camii, Mehmet Çelebi Camii gibi pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.


Bu tarihi mekanların yanı sıra; Atatürk Binicilik Heykeli, Rahmi Koç Müzesi, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Erimtan Akeoloji ve Sanat Müzesi, Pirinç Han ve 2009 yılında elim bir helikopter kazasında yaşamını yitiren Muhsin Yazıcıoğlu'nun kabri gibi yapılar Hamamönü bölgesinde ziyaret edilebilecek diğer alanlardır. Ankara'nın tüm bu yerlerini ziyaret etmek ve seyahatinize konforlu ve avantajlı fiyatlarla devam etmek isterseniz Araç Kiralama Ankara firmaları içerisinden Eco Oto Kiralama şirketini tercih edebilirsiniz.

Hamamönü'nde Yeme - İçme Mekanları

Hamamönü'nün tarihi sokaklarında; Kanaviçe Çikolata, Faralya Cafe, Mutlucak Sofrası, Konaklı Bahçe, Yeşilçam Turkuaz Bahçe, Bacchus Garden, Hacettepe Simit Konağı, Osman Bey Konağı, Kerasus Yöresel Lezzetler gibi işletmelerle gezintinize keyifli ve lezzetli bir mola verebilirsiniz.

Hamamönü'nde Konaklama Mekanları

Tarihi dokusu ve doğasıyla gezmeye doyamayacağınız Hamamönü seyahatinizi, rahat, konforlu ve avantajlı fiyatlarla gün sonunda tamamlayabilmeniz için bölgedeki konaklama mekanlarını tercih edebilirsiniz. Grand Sera Hotel, Anka Residence, Hotel Mithat, Güleryüz Otel, Ankara Antik Otel, Gur Kent Hotel, Tunalı Hotel ve Hotel 2000 gibi işletmeler size en iyi konaklama hizmetini sunacaktır.

Ankara Günlk Araç Kiralama Seçenekleri ile Hamamönü'ne Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde ve Ankara Tunus Caddesi üzerinde bulunan Araç Kiralama Ankara ve Ankara Rent A Car firmaları arasından Eco Oto Kiralama şirketi  profesyonel ve deneyimli personelleri ile birlikte ilk günkü heyecanla siz değerli müşterilerine hizmet vermektedir.


Ankara Hamamönü ile Ankara Esenboğa Havalimanı arası 27 km mesafededir.


Eco Oto Kiralama şirketi, Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde yer alan Avis ve Garenta gibi kurumsal şirketler arasında yerini almaktadır. Araç Kiralama Ankara sektöründe müşteri memnuniyetini ön planda tutan Eco Oto Kiralama hizmeti geniş araç çeşitliliği, güler yüzlü personel karşılaması ve avantajlı fiyat seçenekleri ile Rent A Car Ankara hizmetini sunmaktadır.


Ankara seyahatleriniz için Eco Oto Kiralama şirketinin hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Uygun fiyat seçeneği ve her sınıfa uygun araç çeşitleri için Ankara Tunus Caddesi  veya Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde bulunan ofislerimizden, www.ecootokiralama.com internet adresimizden veya 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir
 • Trabzon Havalimanı Rent a Car ve Araç Filo Kiralama Hizmetleri
  Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz bölümünde, Trabzon ilinin Karadeniz’e kıyısı bulunur. Doğu Karadeniz Dağları ile Karadeniz sahili arasında yer almakta olan Trabzon yüz ölçümü açısından az bir alanı kaplamaktadır. Güneyinde Bayburt ve Gümüşhane, batısında Giresun, d...
 • Tarihi Bakırcılar Çarsısı – Tarihi Kültür
  Doğu Karadeniz Bölgesinin en önemli ticaret ve kültür şehri olan, bölgedeki zengin bakır yataklarından elde edilen bakır, Trabzon atölyelerinde işlenmektedir. Geleneksel olarak bakır, ortaçağdan itibaren bronz ve pirinçten mutfak kaplarıyla, çeşitli eşya yapımına devam ...
 • Bolaman Kalesi (Bolaman Castle) – Fatsa Ordu
  Ordu ilinin Fatsa ilçesinde bulunan Bolaman Kalesi, 9KM uzaklıkta yaklaşık 16 dakika ulaşım mesafesindedir. Ordu Araç Kiralama ve Ordu Rent a Car firmaları içerisindeki Eco Oto Kiralama ile konforlu araçlarını tercih edebilirsiniz. Ordu, fındık ve balıkçılığı ile ünlü ...
 • Çeşme Kalesi - Tarihi Kültür (İzmir)
  İzmir ilinin batı bölümünde Urla da bulunmaktadır. Doğusunda Karaburun, Ege denizinin güneyinde yer almaktadır. Çeşme ilçesi içerisinde birçok güzellikleri barındırmakta, tarihe meraklı olan kişilerin severek gezebileceği alanlardan birisi de Çeşme Kalesi olmaktadır.
 • Torul Kalesi Tarihçesi / Kültür Portalı
  Gümüşhane ilinin batısında yer alan Torul ilçesi, kuzeyinde Trabzon, güneybatısın da Giresun, batıda Kürtün ve güneyinde Şiran ile komşu konuma sahiptir. Dağlık arazi yapısı ile denizden yüksekliği 950M ilçenin yüzölçümü 1049km² olmaktadır. Trabzon Havalimanı içerisind...
Whatsapp Telefon