Ankara Rent A Car Rezervasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ankara Rent A Car Rezervasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yaz ayları tatil bölgelerine otomobil ile giden sürücüler, trafik kurallarına uymaması sonucu trafik kazalarının hayli arttığı görülmektedir. Türkiye'de araştırmalara göre günlük trafik kazalarındaki can kaybının, ortalama 15 - 20 kişi olduğu görülmektedir. 
Mayıs ayı sonunda başlayan yaz sezonu ile birlikte trafik kazaları artmaya başlamaktadır. Temmuz ayında bu kayıplar iki katına çıkarak, Ağustos ayı sonuna kadar devam ettiği görülmektedir. Türkiye'de yaz mevsimi araç yoğunluğu yaklaşık dört kat artarak, trafik kazasını tetikleyici sebepler arasında yer almaktadır.
Kazaları arattıran faktörler aşağıdaki gibidir;
Sürücüden Kaynaklanan Trafik Kazalarının Sebepleri
Pratik yapmadan trafiğe çıkmak,
Yol ve hava durumuna karşı önlem almamak,
Trafikte dikkatsiz araç kullanmak,
Alkollü araç kullanmak,
Sürüş esnasında aşırı hız yapmak,
Trafik kurallarına uymamak,
Yayaya geçiş hakkı tanımamak,
Dönüş kurallarına uymamak,
Arkadan çarpmak,
Taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere girmek,
Kurallara uygun olarak park etmiş araçlara çarpmak,
Geçme yasağı olan yerlerden geçmek,
Yolcu indirme ve bindirme kurallarına uymamak,
Aşırı hızı yapılarak yolun emniyet riskini artırmak ve kazaya neden olmak,
Dikkatsiz ve uykusuz bir şekilde araç kullanmak,
Emniyet kemeri kullanmamak,
Trafikte levhaları dikkate almamak,
Takip mesafesini korumamak, yol üzerinde bulunan beyaz işaretlemelere dikkat etmemek,
Sıcak Hava Trafik Kazasına Sebebiyet Vermekte
Yaz ayları ile birlikte sürücülerin uyumasına sebep olan sıcak hava, dikkat dağınıklığına, reaksiyon zamanının uzamasına ve reflekslerin yavaşlamasına neden olmaktadır. Özellikle sıcak hava araç motorunu ve lastikleri etkilemektedir. 
Sıcak havada lastikler aniden yarılarak patlaması, araç lastik basıncı ve yük ağırlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı sıcaklarda eriyen asfalt kayganlaşarak kazaya neden olmaktadır. 

Sıcak Havalarda Trafikte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıcak havalarda sürücüler yola çıkmadan önce dinlenmeli ve uyumalı,
Yola çıkmadan önce ağır yemek ve yağlı yememeli,
Giyilen giysiler rahat ve hafif olmalı, 
Refleks azaltıcı ve uyutucu ilaç alınmamalı,
Öndeki araçla takip mesafesini uzun tutmalı,
Manevra yapma ve şerit değiştirme, ani durma hareketleri yapmamalı,
Aşırı sıcaklarda kaygan hale gelen asfalt yol yüzeyinde sürücüler, hızlarını azaltmalı ve ani manevralardan kaçınmalı,
Araç Kullanırken Telefon ile Konuşma Yapılmamalı
Özellikle sürücülerin direksiyonda cep telefonu ile konuşması büyük risk oluşturmaktadır. Sürücüler telefon ile konuşurken fazla hata yapmaktadır. Bu yüzden tehlikeleri görememekte, farkına varamamakta ve önlem almakta geç kalmış olmaktadır.
Cep telefonu kullanımı tehlikeli bir durumu gözden kaçırarak kişiyi fiziksel olarak meşgul etmesine sebep olmaktadır. Zihinsel faaliyetler ile buna bağlı dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozulmasına sebep olarak kaza riskini arttırmaktadır.
Görüş Mesafesini Azaltan Yağış Yol Yüzeyini Kayganlaştırır
Yol yüzeyinde bulunan toz parçacıkları, yağmur yağması ile yolu buz gibi kayganlaştırmaktadır. Bu toz tabakası ıslandıktan sonra çamur haline gelerek, lastik dişleri arasına girmektedir. Bu yüzden tekerleğin yol ile arasındaki sürtünme kuvvetini azaltmaktadır. 
Yağmur yağması sonucu biriken su tabakası kalınlığı, tekerlekle yol arasında su kaymasına neden olmaktadır. Bu kayma esnasında fren mesafesi uzayarak direksiyon hakimiyeti azalmaktadır. Yağışlı havalar sürücülerin görüş mesafesini azaltmakta ve riskler ortaya çıkarmaktadır.

Araç Sürüş Esnasında Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Yağışlı havalarda görüş mesafesi azalırken, sürüş güvenliği açısından silecekler önem kazanmaktadır. Bu sebep ile silecekler yeni ve çalışır durumda olması önemli arz etmektedir. Araç farları sağlam ve kullanılabilir olmalıdır. Aşırı yıpranmış lastiklerin diş derinliği azalarak fren mesafesini arttırmaktadır. Fren sistemi bakım ve kontrolü yapılması önemlidir. 
Yolcudan Kaynaklanan Trafik Kazalarının Sebepler Nelerdir?
Sürücüye ilk geçiş hakkını tanımamak,
Trafik kurallarına uymamak,
Kırmızı ışıkta geçmek,
Duran aracın önünden ya da arkasından çıkmak,
Yaya geçidini kullanmamak,
Transit yollarda yolcu köprülerini uymamak,
Yolda hatalı şekilde el aracı kullanmak,
Yola birden çıkmak,
Araçlara ilk geçiş hakkını vermemek,
Araç yolunda yürümek,
Duran aracın arkasından veya önünden çıkmak,
Kırmızı ışıkta geçmek,
Yayanın otoyola girmesi,
Görüntü artırıcı tedbirler almamak,
Hareket halindeki araca asılmak,
Yolda hatalı şekilde hayvan sevk etmek,

Trafik Kazalarına Etken Yol Kusurları Nelerdir?

Yol sathında gevşek malzeme,
Yolda münferit çukur,
Tekerlek izine oturma,
Kısmi veya münferit çökme,
Düşük banket,
Köprü çökmesi,
Heyelandan dolayı şerit çökmesi,

Yaz Mevsiminde Tercih Edilen Araç Kiralama Firma Bilgileri?

Ankara Oto Kiralama, İzmir Rent a Car, Araç Kiralama Ankara Rent A Car alanındaki firmalar içerisinde kurumsal işleyişi ile Ecocar Kiralama şirketi müşterilerine güvenilir hizmet vermektedir.
Seyahatleriniz de size sunmuş olduğu üstün hizmet kalitesi ile daima yanınızda olmaktadır. Lüks - Ekonomik - Orta - Arazi ve Tüm Araç Listesini keşfedebilirsiniz.
Yaz mevsimi tatilleriniz de Ecocar Kiralama şirketini seyahatiniz süresince 7/24 arayarak müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Oto Kirala ve Ankara Araç Kiralama uygun fiyat seçeneklerine web sayfasını ziyaret ederek göz atabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir
 • Trabzon Havalimanı Rent a Car ve Araç Filo Kiralama Hizmetleri
  Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz bölümünde, Trabzon ilinin Karadeniz’e kıyısı bulunur. Doğu Karadeniz Dağları ile Karadeniz sahili arasında yer almakta olan Trabzon yüz ölçümü açısından az bir alanı kaplamaktadır. Güneyinde Bayburt ve Gümüşhane, batısında Giresun, d...
 • Tarihi Bakırcılar Çarsısı – Tarihi Kültür
  Doğu Karadeniz Bölgesinin en önemli ticaret ve kültür şehri olan, bölgedeki zengin bakır yataklarından elde edilen bakır, Trabzon atölyelerinde işlenmektedir. Geleneksel olarak bakır, ortaçağdan itibaren bronz ve pirinçten mutfak kaplarıyla, çeşitli eşya yapımına devam ...
 • Bolaman Kalesi (Bolaman Castle) – Fatsa Ordu
  Ordu ilinin Fatsa ilçesinde bulunan Bolaman Kalesi, 9KM uzaklıkta yaklaşık 16 dakika ulaşım mesafesindedir. Ordu Araç Kiralama ve Ordu Rent a Car firmaları içerisindeki Eco Oto Kiralama ile konforlu araçlarını tercih edebilirsiniz. Ordu, fındık ve balıkçılığı ile ünlü ...
 • Çeşme Kalesi - Tarihi Kültür (İzmir)
  İzmir ilinin batı bölümünde Urla da bulunmaktadır. Doğusunda Karaburun, Ege denizinin güneyinde yer almaktadır. Çeşme ilçesi içerisinde birçok güzellikleri barındırmakta, tarihe meraklı olan kişilerin severek gezebileceği alanlardan birisi de Çeşme Kalesi olmaktadır.
 • Torul Kalesi Tarihçesi / Kültür Portalı
  Gümüşhane ilinin batısında yer alan Torul ilçesi, kuzeyinde Trabzon, güneybatısın da Giresun, batıda Kürtün ve güneyinde Şiran ile komşu konuma sahiptir. Dağlık arazi yapısı ile denizden yüksekliği 950M ilçenin yüzölçümü 1049km² olmaktadır. Trabzon Havalimanı içerisind...
Whatsapp Telefon