Araç Kiralama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Araç Kiralama Nedir ve Nasıl Çalışır?
En son teknolojiye sahip en yeni modelleri sürmeyi seviyor ancak doğrudan satın alacak kaynaklara sahip değil misiniz? Eğer öyleyse, Araç Kiralama sizin için çözüm olacaktır. Araç kiralamak, bir araç için cüzi miktar ödeyerek sınırlı süre kullanmanız anlamına gelmektedir. Araç kiralamanın ne anlama geldiği ve bundan nasıl yararlanabileceğiniz konusunda size rehberlik edelim.

Araç Kiralama Nedir?

Her şeyden önce Araç Kiralama, küçük bir ön ödeme yaparak belirli süre için araca sahip olacağınızı söyleyen resmi sözleşmeyi takip etmektedir. Bu sözleşme ayrıca, sözleşme feshedilene kadar aylık ödemeler yapmanızı da zorunlu kılmaktadır. Ayrıca, sözleşmede sabit fesih bedeli ödeyerek, sözleşme sona ermeden önce herhangi zamanda anlaşmayı feshedebilirsiniz. 

Sözleşme, kiraya veren – arabayı ödünç veren şirket ve arabayı ödünç alan kiracı arasında gerçekleşmektedir. Bu nedenle Araç Kiralama daha çok uzun dönemli araç kiralamaya benzemektedir. Araba modellerinizi sık sık değiştirerek iki ila üç yılda birden fazla model deneyimleyebileceğiniz anlamına gelmektedir. Türkiye'deki En Ucuz Araç Kiralama fırsatlarından Eco Oto Kiralama şirketi ayrıcalıklarıyla faydalanabilirsiniz. Yüksek peşinat ödemeden aracınıza kavuşabilirsiniz.

Araç Kiralama Nasıl Çalışır?

Araç Kiralama süreci, ön ödeme tutarı, aylık kira ve sözleşme süresinin belirlendiği bir sözleşme ile başlamaktadır. Ön ödeme tutarı, aracın amortismanı, faizi ve kiralama ücretlerine bağlı olmaktadır. Amortisman, arabanın satın aldığınız ve sattığınız zamanki değeri arasındaki fark olmaktadır. Kiracı, araç kiralamak için sözleşmede yer alan tüm şartları yerine getirme zorunluluğu bulunmaktadır. Sözleşmede yer alan hususlar şunlardır:

Kiralama Başında Ödeyeceğiniz Para Tutarı

Yukarıda belirtildiği gibi, sözleşme, araba kiralamak için yapmanız gereken bir miktar kesin ödemeden bahsetmektedir. Kesin ödeme miktarı ve aylık ödemeler, kiralama süresine, izin verilen kilometreye, kalıntı değere, kiralama ücretine ve vergilere göre olmaktadır.

Aylık Kira Ödemelerinin Tutarı

Aylık kira ödemeleri için yukarıdaki ile aynı şey geçerlidir. Bunlar amortisman, faiz, kira bedelleri ve vergi bazında belirlenmektedir.

Kira Süresi

Sözleşme, araca sahip olmanıza izin verilen süreyi belirtmektedir. Bu süre genellikle iki ila dört yıl arasında değişim göstermektedir.

Fesih Ücretleri

Kiracı istediği zaman sözleşmeyi feshedebilir ancak sözleşmede belirtilen ücretleri ödemek zorunda kalacaktır.

Yıllık Kilometre

Kiraya veren, sizden açıkça bahsederek sizi yılda belirli millere bağlayacaktır. Bunun ötesine geçerseniz, kiralama sonunda ek ücretler ödemek zorunda kalacaksınız.

Araca Aşırı Hasar Verme Cezası

Arabayı ödünç aldığınız gibi aynı durumda iade ettiğinizden emin olmalısınız. Aracın aşırı ve ağır hasar görmesi durumunda tazminat ödemekle yükümlü kalacaksınız. Anlaşma gereğince farklı hasarlar için çeşitli tutarlar söz konusu olabilecektir.

Kira Ödemesinin Eksik Yapılmasının Sonuçları

Sözleşmeler ayrıca eksik kira ödemelerinin yansımalarından ve cezalarından da bahsetmektedir.

Araç Kiralamanın Dezavantajı Nedir?

Sahip Olamazsınız

Araç kiralamanın en büyük dezavantajı, zaten ona sahip olamamanızdır. Peşin ödeme, aylık kiralar ve onarımlar için çok para harcamanıza rağmen, buna sahip olamazsınız. Birçok insan için aylık ödemeler, aylık banka taksitlerinden çok daha az olmaktadır. Ancak daha geniş bir açıdan bakıldığında, uzun vadede araba kiralamak, satın almaktan daha pahalı görünmektedir.

Sınırlı Kilometre

Kiraya veren, kilometre sınırlamaları koyarak sürüş yeteneğinizi sınırlamaktadır. Kilometre sınırları yılda 10.000 ila 15.000 arasında değişim göstermektedir. Bu da Kiralık Araç özgürce kullanamayacağınız anlamına gelmektedir.

Sonlandırılması Zor

Bazen anlaşmayı sonlandırmayı düşünebilirsiniz. Ancak yüksek ücretler sizi bunu yapmaktan alıkoyacaktır.

Sonuç olarak

Özellikle fazla para harcamadan çok sayıda arabayı deneyimlemek istediğinizde araç kiralamanın birçok avantajı vardır. Böyle bir senaryoda, genellikle geri dönüşü zor olan bir kredi almaktansa araba kiralamak daha iyi olacaktır.

Eco Oto Kiralama ile Araç Kiralama Keyfi!

Kolay şekilde Araç Kiralama keyfini Eco Oto Kiralama şirketiyle çıkarabilirsiniz. Kiralık Araç Trabzon hizmetleriyle otomobil kullanımınız oldukça rahat ve keyifli geçecektir. Şimdi sizde bu fırsatı yakalamak için erken rezervasyon yaptırmayı kesinlikle unutmayın.

Manuel yada otomatik araçlarıyla, Kiralık Oto Trabzon hizmetleriyle sağlayarak müşteri porfyöne oldukça seçenek sunmaktadır. Rent a Car Trabzon sektöründe müşterisinin güvenini sağlamaktadır.
İlginizi Çekebilir
 • Şehirden Uzak Doğaya Yakın Tekke Dağı Tabiat Parkı
  Tekke Dağı Tabiat Parkı, başkent Ankara ilinin turistik ilçesi olan Beypazarı'nda yer almaktadır. Tekke Dağı Tabiat Parkı, ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.
 • Lebedos Antik Kenti
  Arac Kirala İzmir ile ulaşacağınız Lebedos Antik Kenti, 12 İyonya kentinden bir tanesidir. İzmir ilinin Seferihisar ilçesinde yer almaktadır. M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuştur.
 • Tuz Gölü
  Ankara Araç Kiralama ile ulaşacağınız Tuz Gölü; Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırlarının kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. Tuz Gölü, Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesine oldukça yakındır
 • Söke Doğanbey Köyü
  İzmir Araba Kiralama hizmeti ile kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz Söke Doğanbey Köyü; Aydın ili Söke ilçesine 30 km uzaklıktadır. Küçük, sakin, huzur dolu bir köydür Doğanbey. Geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1924 yılındaki mübadeleye kadar Rum halkının yaşa...
 • Metropolis Antik Kenti
  İzmir Araç Kiralama Fiyatları bakımından konforlu ve uygun fiyatlı bir şekilde ulaşacağınız Metropolis Antik Kenti, İzmir ilinin Torbalı ilçesinde yer almaktadır. Metropolis Antik Kenti, günümüzde dahi kazı çalışmalarına devam edilen ve değeri her geçen gün daha da arta...
Whatsapp Telefon