Ordu - Gölköy Kalesi Hakkında Bilgi | Tarihi Kültür

Ordu - Gölköy Kalesi Hakkında Bilgi | Tarihi Kültür
Gölköy Kalesi, tarihi ile çok eski döneme dayanmaktadır. Kale, Pers Kralı Dara tarafından M.Ö. V. Yüzyıl da yaptırılmıştır. İlçe merkezine  4KM mesafedeki Kale mahallesinde bulunmaktadır. Gölköy Kalesi, oldukça büyük ve geniş kaya kütlesinin üzerine inşa edilmiş, yüksekliği 150M olmaktadır. 

Kale, geniş alan hâkimiyeti ile tek kapılı gözetleme yerlerine sahip olarak savunmaya elverişli şekilde yapılmıştır. Kale girişinin sol tarafında silindir şeklinde burç ve gözetleme kulesi bulunmaktadır. UNESCO tarafından 1997 yılında Dünya Antik Eserler listesine alınmıştır.

Ünye Kalesi Mesudiye Meletios gibi tarihi kaleler 2.500 yıl öncesinden kalmadır. Bu gibi yerleşmelerin birden çok bulunduğu Ordu toprakları, eski çağlardan buyana insanların yerleşmesine olanak sağladığı görülmektedir.

Türklerin Ordu'ya girişi 14. Yüzyıl, yörede Roma ve sonrasın da Trabzon Rum Devleti 1204 - 1461 hâkimiyet kurmuştur.

Türklerin Ordu Şehrine Yerleşmeleri ve Gölköy Kalesi

Türkler, Oğuzların Çepni kolu olan Ordu topraklarına ilk adım attığı nokta Aybastı Perşembe Yaylası olmaktadır. 1105 tarihinde Danişmend oğlu Beyi, Emir Danişment Gazi komutasındaki 6 bin kişilik ordusuyla, Selçuklu Devletinin 70 bin kişilik büyük ordusu arasında çok şiddetli savaş başlamıştır.

Sayıca çok üstün olan düşman ordusu karşısında korkusuzca mücadele eden yiğit Türk ordusu, büyük kayıplar vererek çekilmek zorunda kalmıştır. Yaralı olarak kurtulan Danişmend Gazi, Danişmendli Beyliğinin başkenti Niksar’a götürülmüş ve sonrasında ise vefat etmiştir. Türbesi Niksar bulunmaktadır.

Onun komutanlarından olduğu düşünülen Emir Kümbet’in Türbesi ise bu yaylada bulunan ve savaşta şehit düşen askerlerin bulunduğu mezarlıktadır.

Araştırmalara göre Ordu, Türkler tarafından ancak 14. Yüzyıl sonlarında fetih edilmiştir.

14. Yüzyıl sonunda Niksar’ın doğusundaki bölgede kurulan Hacı Emir Beyliği, faaliyetlerini doğuya doğru geliştirmiş ve Türk beyliğinin en büyük beylerinden Süleyman Bey 1396 - 97 tarihleri arası Giresun şehrini himayesine almıştır.

Süleyman Beyin fethiyle birlikte bölgeye 'Döğer, Eymir, Çepni, Alan, Yutlu, Kartın, Bayındır, İğdir' gibi Oğuz boyları gelip yerleşmişlerdir. Bu boyların anıları bölgede hala yaşamaktadır. Bundan kısa süre sonra aynı Bey tarafından yine Ordu toprakları fetih edilmiştir.
 
İsmi geçen Beyliğin Ordu topraklarındaki başkenti, günümüzde Mesudiye'nin köyü olan Kaleköy olmaktaydı. Hacı Emiroğluları tarafından yapılan kale, günümüzde harabeye dönmüştür. Kalenin yakınında büyük tarihi mezarlık bulunmaktadır.  Bu mezarlıktaki üç adet kümbetin Hacı Emir Beylerine ait olduğu düşünülmektedir.

Ordu - Gölköy Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Or-Gi Havalimanı ve Gölköy Kalesi arası 76KM olmakta ve 1 saat 45 dakika sürmektedir. Havalimanı çevresindeki Ordu Araç Kiralama ve Ordu Rent a Car firmaları içerisindeki Eco Oto Kiralama şirketi Filo ve Araç Kiralama hizmeti tercih edilmektedir.

Gezi ve turizm rehberliği konusundaki bilgi ve deneyimleri ile Eco Oto Kiralama şirketi, müşteri pörtföyüne sağladığı sınırsız imkanları göze çarpmaktadır.

Eco Oto Kiralama şirketinin Ordu Oto Kiralama sektöründeki lüks ve segment araç listesine, web sayfasına göz atarak ulaşabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir
 • Şehirden Uzak Doğaya Yakın Tekke Dağı Tabiat Parkı
  Tekke Dağı Tabiat Parkı, başkent Ankara ilinin turistik ilçesi olan Beypazarı'nda yer almaktadır. Tekke Dağı Tabiat Parkı, ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.
 • Lebedos Antik Kenti
  Arac Kirala İzmir ile ulaşacağınız Lebedos Antik Kenti, 12 İyonya kentinden bir tanesidir. İzmir ilinin Seferihisar ilçesinde yer almaktadır. M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuştur.
 • Tuz Gölü
  Ankara Araç Kiralama ile ulaşacağınız Tuz Gölü; Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırlarının kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. Tuz Gölü, Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesine oldukça yakındır
 • Söke Doğanbey Köyü
  İzmir Araba Kiralama hizmeti ile kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz Söke Doğanbey Köyü; Aydın ili Söke ilçesine 30 km uzaklıktadır. Küçük, sakin, huzur dolu bir köydür Doğanbey. Geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1924 yılındaki mübadeleye kadar Rum halkının yaşa...
 • Metropolis Antik Kenti
  İzmir Araç Kiralama Fiyatları bakımından konforlu ve uygun fiyatlı bir şekilde ulaşacağınız Metropolis Antik Kenti, İzmir ilinin Torbalı ilçesinde yer almaktadır. Metropolis Antik Kenti, günümüzde dahi kazı çalışmalarına devam edilen ve değeri her geçen gün daha da arta...
Whatsapp Telefon