GÜMÜŞHANE'NİN TARİHİ KALINTISI: KOV KALESİ

GÜMÜŞHANE'NİN TARİHİ KALINTISI: KOV KALESİ
Kov Kalesi, Gümüşhane ilinin Esenyurt Köyü'nde yer alan ve yerleşim merkezine yakın olan önemli kalelerden bir tanesidir. Gümüşhane’de yer alan bu tarihi mirası, Trabzon Havalimanı içerisindeki Trabzon Rent A Car hizmeti olan Eco Oto Kiralama ile konforlu bir şekilde keşfedebilirsiniz.


Kov Kalesi, 1361 yılında 3. Aleksios tarafından inşa edilmiştir ve Selçuklular döneminde kullanılmıştır. Kov Kalesi, eski dönemlerde ticaret yollarına en çok sahip olduğu bilinen Doğu Karadeniz'in en işlevli merkezinden bir tanesidir. Kale, dikdörtgen planlı bir şekilde inşa edilmiştir.


Kalenin en yüksek kısmında rakım, 1760 metre olarak kaydedilmektedir. Kale, 130 metre yükseklikte bir kaya üzerine kurulmuştur. Kaleye ulaşım, merdivenler aracılığıyla sağlanmaktadır. Ayrıca kalenin içerisinde düzgün olmayan kare planlı bir iç kale yer almaktadır.


Kov Kalesi'nin antik bir kente sahip olduğu düşünülmektedir ve içerisinde sarnıç, mutfak gibi mekanların da yer aldığı bilinmektedir. Kov Kalesi ve çevresi arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir.


2008 yılı içerisinde kalenin restorasyon ve yüzey araştırmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gümüşhane Valiliği'nin ortak çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Atatürk Üniversitesi tarafından yapılan yüzey araştırmalarında ise kale içi ve çevresinde Ortaçağ ile yakın döneme ait olan seramik kalıntılarına ulaşılmıştır.

Gümüşhane'de Yeme-İçme Mekanları

Gümüşhane gezinize kısa bir mola verip bu meşhur lezzetlerin tadına bakmak isterseniz; Ataç Konağı, Özdenoğlu Konağı Cafe&Restaurant, Balyemez Konağı, Cemil Ustam, Hanımeli Et ve Yemek Lokantası, Lale Lokantası, Kral Pestil, Köme gibi işletmelerle deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gümüşhane'de Konaklama Mekanları Nelerdir?

Gümüşhane'nin tarihi ve doğasıyla birlikte bitmeyen güzelliğinin tadına varmanızın ardından günün yorgunluğunu en konforlu ve şık bir yerde atmayı dilerseniz günübirlik olarak faydalanabileceğiniz; Ramada By Wyndham, Grand Ayazoğlu Otel, Harşit Otel, Çimenler Otel, Fidan Park Otel, Grand Teras Hotel, Grand Yeniçeri Otel işletmeleri İzmir gezinizde sizlere en iyi hizmeti sunacaktır.

Trabzon Günlük Araç Kiralama ile Kov Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Trabzon Havalimanı ile Kov Kalesi arası 124 km mesafede ve 1 saat 54 dakika sürmektedir. Gümüşhane’nin Esenyurt Köyü'ndeki Kov Kalesi ulaşımlarınızda Eco Oto Kiralama şirketiyle güvenle araç kiralayarak, keyifle sürebilirsiniz.


Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp tarihi bir seyre dalabileceğiniz Kov Kalesi’nin tarihi dokusunu görmek için Trabzon Rent A Car sektöründe hizmet veren Ecocar Oto Kiralama şirketinin bölgeye uygun Arazi-Suv araçlarını tercih edebilirsiniz.


Ecocar Trabzon Rent A Car şirketi, Trabzon Havalimanı içerisinde Trabzon Havalimanı Rent A Car, Araç Kiralama Trabzon ve Avis, Garenta, Enterprise hizmeti vererek, uçağınızdan indiğinizde oluşacak zaman kaybını yok etmektedir. Günübirlik gezilerinizde ve seyahatlerinizde 7/24müşteri hizmetleri, ofisler ve www.ecocar.com.tr web site adresi ile yanınızda olması, tercih sebebi olmaktadır.
İlginizi Çekebilir
 • Trabzon Havalimanı Rent a Car ve Araç Filo Kiralama Hizmetleri
  Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz bölümünde, Trabzon ilinin Karadeniz’e kıyısı bulunur. Doğu Karadeniz Dağları ile Karadeniz sahili arasında yer almakta olan Trabzon yüz ölçümü açısından az bir alanı kaplamaktadır. Güneyinde Bayburt ve Gümüşhane, batısında Giresun, d...
 • Tarihi Bakırcılar Çarsısı – Tarihi Kültür
  Doğu Karadeniz Bölgesinin en önemli ticaret ve kültür şehri olan, bölgedeki zengin bakır yataklarından elde edilen bakır, Trabzon atölyelerinde işlenmektedir. Geleneksel olarak bakır, ortaçağdan itibaren bronz ve pirinçten mutfak kaplarıyla, çeşitli eşya yapımına devam ...
 • Bolaman Kalesi (Bolaman Castle) – Fatsa Ordu
  Ordu ilinin Fatsa ilçesinde bulunan Bolaman Kalesi, 9KM uzaklıkta yaklaşık 16 dakika ulaşım mesafesindedir. Ordu Araç Kiralama ve Ordu Rent a Car firmaları içerisindeki Eco Oto Kiralama ile konforlu araçlarını tercih edebilirsiniz. Ordu, fındık ve balıkçılığı ile ünlü ...
 • Çeşme Kalesi - Tarihi Kültür (İzmir)
  İzmir ilinin batı bölümünde Urla da bulunmaktadır. Doğusunda Karaburun, Ege denizinin güneyinde yer almaktadır. Çeşme ilçesi içerisinde birçok güzellikleri barındırmakta, tarihe meraklı olan kişilerin severek gezebileceği alanlardan birisi de Çeşme Kalesi olmaktadır.
 • Torul Kalesi Tarihçesi / Kültür Portalı
  Gümüşhane ilinin batısında yer alan Torul ilçesi, kuzeyinde Trabzon, güneybatısın da Giresun, batıda Kürtün ve güneyinde Şiran ile komşu konuma sahiptir. Dağlık arazi yapısı ile denizden yüksekliği 950M ilçenin yüzölçümü 1049km² olmaktadır. Trabzon Havalimanı içerisind...
Whatsapp Telefon