Ortamahalle Tarihi Kültür – Trabzon Gezilecek Yerler

Ortamahalle Tarihi Kültür – Trabzon Gezilecek Yerler
Trabzon şehri, Akçaabat ilçesinin tarihi dokusunu Ortamahalle’ye geldiğinizde hissedeceksiniz. Arnavut kaldırımı sokağı, tarihi kokusu, Osmanlı dönemine ait evleri, dik yokuşu ve meydanı ile günümüze kadar gelmektedir. Yerleşim yerleri arasında bulunan ilçe Akçaabat köfte ve horon oyunuuyla nam saldığı bilinmektedir.

İlk günkü cazibesini korumaktaki Ortamahalle, Osmanlı dönemi yanı sıra Roma ve Bizans gibi farklı medeniyetlerinin izlerini taşıdığını görebilirsiniz. Ortamahalle konakları ile mahalle kültürünün bütün haliyle sergilenmesi, yerli  ve yabancı turistler ve fotoğraf sanatçıları Trabzon gezi seyahatlerin esnasında ilk adresi olma özelliğini taşımaktadır.

Büyük bölümü 1988 tarihinde kentsel Sit alanı ilan edilmiştir. Ortamahalle farklı yönleriyle de Karadeniz Bölgesinin incisi olarak gelen turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Her geçen gün ilgi gören Ortamahalle, turizmi canlandırmak adına aslına uygun restore edilmiş konakları görebilirsiniz.
Konaklar içerisinde yöresel yemekler yer almaktadır. Yeme, içme, konaklama, oturma alanı ve hediyelik eşyaların satıldığı mekânlar bulunmaktadır. 

Timurcular Konağı
Kanoğlu Konağı
Mehmet Efendi Konağı 
Bu konaklar yukarıdaki gibi olmaktadır. Ortamahalle’nin gözdesi olup turizme kazandırılmıştır.

Ortamahalle Akçaabat - St. Michael Kilisesi
Ortamahalle içerisindeki geçmiş kültürlerin anıtsal mimarlık örneklerinden yaklaşık 700 yıllık geçmişe sahip olmaktadır. St. Michael Kilisesi, Komninos Hanedanı 1332 yılında Selçuklular ile yapılan savaşı kazanmaları sonucu yaptırılmıştır. 

Bir dönem Rumlar tarafından kullanılarak, 1846 yılında onarımdan geçirilmiş ve kilise ev olarak kullanılmıştır. St. Michael Kilisesi özgün mimarisiyle, dış cephe işlemeleri ve zemin mozaiklerinin özel yapıya sahip olması, günümüze kadar gelmeyi başarmasını sağlamıştır.

Ortamahalle Akçaabat – Usta Tiyatrocu Erol Günaydın
Türkiye’nin ünlü ve usta tiyatrocularından Erol Günaydın, Akçaabat Ortamahalle de 1933 yılında dünyaya gelmiştir. Akçaabat Belediyesi tarafından yapılan tiyatro salonuna ünlü sanatçı Erol Günaydın’ın adı verilmiştir. Geleneksel olarak her yıl Erol Günaydın Tiyatro Günleri düzenlenmektedir.

Ortamahalle Camii – Kent Rehberi | Kültür Portalı
Ortamahalle Camii 1806 yılında inşa edilmiştir. Camii girişinde avlu ve baş tarafında kahvehanesiyle alanın merkezi olmuştur. Camii minaresi 1982 yılında eklenmiştir.

Ortamahalle Nerede ve Nasıl Gidilir?

Akçaabat, Trabzon ilinin ikinci büyük ilçesi olmaktadır. Karadeniz Bölgesinin en önemli yerleşim yerlerinde bir tanesidir. Akçaabat ilçesine ulaşım Eco Oto Kiralama oldukça rahat ve kolay olmaktadır. Trabzon Havalimanı ile Ortamahalle Akçaabat arası 15KM uzaklıkta olmakta ve trafik yoğunluğuna göre 20 dakika sürmektedir.

Trabzon Havalimanı içerisindeki Trabzon Oto Kiralama ve Trabzon Rent a Car firmaları arasında Eco Oto Kiralama şirketinin Filo ve Araç Kiralama Hizmeti tercih edilmektedir.

Eco Oto Kiralama şirketinin güvenilir ve konforlu araçları, seyahatleriniz de sizin yanınızda olmaktan mutluluk duymaktadır. Sektör içerisindeki kurumsal firmaların arasına ismini yazdırmış bulunmaktadır.

Profesyonel ve deneyimli ekip çalışanları ile birlikte, müşterilerine Araç ve Filo Kiralama hizmeti vermektedir. Tatil planlamanızı önceden Eco Oto Kiralama ile paylaşarak size sadece tatilinizin tadını çıkarmak kalmaktadır.

Eco Oto Kiralama şirketi Lüks, Arazi-Suv, Van Sınıf, Ekonomik Sınıf, Orta Sınıf ile Tüm Araç Listesi marka ve modellerine göz atabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir
 • Trabzon Havalimanı Rent a Car ve Araç Filo Kiralama Hizmetleri
  Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz bölümünde, Trabzon ilinin Karadeniz’e kıyısı bulunur. Doğu Karadeniz Dağları ile Karadeniz sahili arasında yer almakta olan Trabzon yüz ölçümü açısından az bir alanı kaplamaktadır. Güneyinde Bayburt ve Gümüşhane, batısında Giresun, d...
 • Tarihi Bakırcılar Çarsısı – Tarihi Kültür
  Doğu Karadeniz Bölgesinin en önemli ticaret ve kültür şehri olan, bölgedeki zengin bakır yataklarından elde edilen bakır, Trabzon atölyelerinde işlenmektedir. Geleneksel olarak bakır, ortaçağdan itibaren bronz ve pirinçten mutfak kaplarıyla, çeşitli eşya yapımına devam ...
 • Bolaman Kalesi (Bolaman Castle) – Fatsa Ordu
  Ordu ilinin Fatsa ilçesinde bulunan Bolaman Kalesi, 9KM uzaklıkta yaklaşık 16 dakika ulaşım mesafesindedir. Ordu Araç Kiralama ve Ordu Rent a Car firmaları içerisindeki Eco Oto Kiralama ile konforlu araçlarını tercih edebilirsiniz. Ordu, fındık ve balıkçılığı ile ünlü ...
 • Çeşme Kalesi - Tarihi Kültür (İzmir)
  İzmir ilinin batı bölümünde Urla da bulunmaktadır. Doğusunda Karaburun, Ege denizinin güneyinde yer almaktadır. Çeşme ilçesi içerisinde birçok güzellikleri barındırmakta, tarihe meraklı olan kişilerin severek gezebileceği alanlardan birisi de Çeşme Kalesi olmaktadır.
 • Torul Kalesi Tarihçesi / Kültür Portalı
  Gümüşhane ilinin batısında yer alan Torul ilçesi, kuzeyinde Trabzon, güneybatısın da Giresun, batıda Kürtün ve güneyinde Şiran ile komşu konuma sahiptir. Dağlık arazi yapısı ile denizden yüksekliği 950M ilçenin yüzölçümü 1049km² olmaktadır. Trabzon Havalimanı içerisind...
Whatsapp Telefon