Rize - İkizdere Tarihi Özellikleri ve Anzer Yaylası

Rize - İkizdere Tarihi Özellikleri ve Anzer Yaylası
Çamlık Deresi ile Cimil Deresinin birleştiği yerde kurulan İkizdere, Rize şehrinin en büyük ilçesi olmakta ve adını bu derelerden almaktadır. Yüzölçümü 898KM² ve ilçe toprakları dağlık yapıya sahip olmaktadır. Dağlar dar vadilerle bölünerek, yüksek taraflarında yaylalar bulunmaktadır. 

Akarsuyu başlıca İkizdere olmaktadır. İlçe içerisindeki elektrik üretimi için baraj kurulmuştur. Dağlar zengin ormanlarla kaplı ve doruklarında buzul gölleri bulunmaktadır.  İkizdere’nin başlıca akarsuları Cimil Deresi ve Anzer Deresi olmaktadır.

İkizdere eski yerleşim yeri olmakla birlikte uzun yıllar Bizans İmparatorluğu egemenliği altında kalmıştır. 1204 tarihinde Latinler tarafından işgal edilmesi sonucunda Alexios Komnenos, gürcülerden yardım alarak Trabzon’da bağımsız devlet kurmuştur. 1204 - 1461 tarihleri arası  yörenin, Trabzon İmparatorluğu sınırları içerisinde olduğu bilinmektedir.

1071 Malazgirt Savaşı sonrasında Rize ve çevresi Selçuklu Devleti kontrolüne girerek, Trabzon Devleti burada yeniden hâkimiyeti sağlamıştır. 1461 tarihin de Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u ele geçirmesi ile birlikte Osmanlı topraklarına dâhil edilmiştir. İkizdere, Eski adı Kuray-ı Sab'a olarak bilinmektedir.

Osmanlı döneminde, 1878'de Rize şehrinin sancak merkezi olması ile bucak olmuştur.  XIX. Yüzyıl sonlarına doğru Trabzon vilayetinin Lazistan sancağındaki Rize kazasına bağlı bucak merkezi olmaktadır. 15 Şubat 1916 tarihinde yöre, Rus işgaline uğramış ve 11 Mart 1918 tarihinde işgalden sıyrılarak rahatlamıştır. 1945 yılında ilçe olan Güneyce'ye bağlı bucak merkezi olmuş ve 1952'de ilçe merkezi İkizdere'ye taşınmıştır.

İkizdere, tarihi kemer köprüler, dik yamaçlı vadiler, yeşil yaylalar ve coşkun akan dereleri ile dağ doruklarına ulaşabileceğiniz turizm merkezi özelliğine sahip olmaktadır.

Rize - Anzer(Ballıköy) Yaylası Gezilecek Doğa Harikası

İkizdere ilçesinin 39KM güneybatısında yer almaktadır. Anzer Yaylası 2105M rakıma sahiptir. Anzer Yaylası, Aşağı Anzer(Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer(Ballıköy) ikiye ayrılarak 1991 yılında turizm merkezi ilan edilmiştir.

Anzer Yaylası, Rize şehrinin en meşhur yaylalarından birtanesi özelliğini taşımaktadır. Rize merkeze 87KM mesafede yer almaktadır. Gür ormanlık alanları ve bol yeşilliği ile Karadeniz Bölgesinin iklimini en iyi şekilde yansıtan alanlardan olmaktadır. Anzer Yaylası yüksek yer olması ile beraber farklı rakımlara sahip olarak çevredeki tüm ormanlık alanları net olarak gözler önüne sermektedir. Anzer Yaylası ilkbahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ziyaret noktası haline gelmiştir.

Lokanta, bakkal, fırın, kasap, manav, PTT ve kır kahvesi gibi imkanlara sahip olmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra endemik türde çiçeğinin olması, Anzer balının merkezi olarak yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmektedir. 

Anzer balının faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz ;

Ağrı ve sancılara iyi geliyor.
Ağız yaralarını iyileştiriyor.
Bademcik iltihabını yok ediyor.
İç hastalıklar için mucizevî bir üründür.
Bağışıklık sisteminizi düzenler.
Bağırsak düzensizliklerini, iltihabını önler. Bu sayede metabolizmanızın çalışımını sağlar, kabızlığı önler.
Beyinsel gelişiminizi güçlendirir.
Büyüme ve gelişiminizi olumlu yönde etkiler.
Enerji verir, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
Astım, öksürük gibi iltihap hastalıklarına iyi gelir.
Vitaminsizlikten doğacak olan hastalıkları önler.
Kalp ve damar hastalıklarını önler.
Kanser tedavilerinde destek olur.
Damar sağlığı açısından faydalıdır.
Kalp ve damar hastalıklarına yakalanmayı önler.
Rize - İkizdere Anzer Yaylası Nerede ve Nasıl Gidilir?
Trabzon Havalimanı ile Anzer Yaylası arasında yaklaşık 135KM mesafe olmakta 1 saat 50 dakika sürmektedir. 

Trabzon Araç Kiralama ve Trabzon Oto Kiralama firmaları içerisinde Eco Oto Kiralama şirketinin Araç ve Filo Kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Eco Oto Kiralama şirketi tüzel kişiler yada işletmeler için, üstün hizmet kalitesini geniş araç çeşitliliği ve güler yüzlü ekip çalışanları ile vermektedir.

Araç Kiralama ve Rent a Car sektöründeki kaliteli hizmetleri ile kendinizi özel hissetmenizi sağlamaktadır.
İlginizi Çekebilir
 • Şehirden Uzak Doğaya Yakın Tekke Dağı Tabiat Parkı
  Tekke Dağı Tabiat Parkı, başkent Ankara ilinin turistik ilçesi olan Beypazarı'nda yer almaktadır. Tekke Dağı Tabiat Parkı, ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.
 • Lebedos Antik Kenti
  Arac Kirala İzmir ile ulaşacağınız Lebedos Antik Kenti, 12 İyonya kentinden bir tanesidir. İzmir ilinin Seferihisar ilçesinde yer almaktadır. M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuştur.
 • Tuz Gölü
  Ankara Araç Kiralama ile ulaşacağınız Tuz Gölü; Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırlarının kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. Tuz Gölü, Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesine oldukça yakındır
 • Söke Doğanbey Köyü
  İzmir Araba Kiralama hizmeti ile kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz Söke Doğanbey Köyü; Aydın ili Söke ilçesine 30 km uzaklıktadır. Küçük, sakin, huzur dolu bir köydür Doğanbey. Geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1924 yılındaki mübadeleye kadar Rum halkının yaşa...
 • Metropolis Antik Kenti
  İzmir Araç Kiralama Fiyatları bakımından konforlu ve uygun fiyatlı bir şekilde ulaşacağınız Metropolis Antik Kenti, İzmir ilinin Torbalı ilçesinde yer almaktadır. Metropolis Antik Kenti, günümüzde dahi kazı çalışmalarına devam edilen ve değeri her geçen gün daha da arta...
Whatsapp Telefon