Otoban Hız Sınırı ve Hiz Limitleri Nasıldır?

Otoban Hız Sınırı ve Hiz Limitleri Nasıldır?
Ülkemizde şehir içi ve şehirler arası hız limetlerine uyulmaması sonucu yüzlerce trafik kazasının nedeni hız problemi olmakta ve milyonlarca kişinin can kaybına neden olmaktadır. Radar uygulamasıyla trafik cezaları bu kişiler için caydırıcı sebep olarak görülmektedir.

Otobanda hız sınırına nasıl uymalıyız?, Hangi araç için hız sınırı ne kadar? ve Hız sınırına nasıl uymalıyız? gibi konuları aşağıda sizin için açıklıyoruz.

Otoyol Hız Sınırı Uygulaması Nasıldır?

HGS - OGS 2017 yılında yürürlüğe girerek gişeler arası mesafeye göre hız sınırını hesaplamaktadır. Bu neden hız yapan sürücüler erken geçtikleri için cezai işlem uygulanmaktadır.

2021 Yılı Hiz Limitleri Nasıldır?

Trafikte bulunan büyük, küçük otomobil ve yol durumuna göre hız limitleri belirlenmektedir.

Otomobil İçin Hız Sınırı

Yerleşim yeri içerisinde 50KM/S,
Çift yönlü şehirlerarası yol da 90KM/S,
Bölünmüş şehirlerarası yol da 110KM/S,
Otoyol da 120KM/S,
Panelvan İçin Hız Sınırı

Yerleşim yeri içerisinde 50KM/S,
Çift yönlüü şehirlerarası yol da 85KM/S,
Bölünmüş şehirlerarası yol da 100KM/S,
Otoyol da 110KM/S,
Kamyon İçin Hız Sınırı

Yerleşim yeri içerisinde 50KM/S,
Çift yönlü şehirlerarası yol da 80KM/S,
Bölünmüş şehirlerarası yol da 85KM/S,
Otoyol 90KM/S,
Motosiklet İçin Hız Sınırı

Yerleşim yeri içerisinde 30 - 50KM/S,
Çift yönlü şehirlerarası yol da 70 - 80KM/S,
Bölünmüş şehirlerarası yol da 80 - 90KM/S,
Otoyol 80 - 100KM/S,

Araç Kirala Trafik Cezası Kime Yazılır ve Cezayı Kim Ödemeli?

Araç Kirala ile trafik cezası yediğiniz zaman, ceza Oto Kirala firmasına belirli süreler içerisinde ibraz edilmelidir. Bazen trafik cezaları kişinin T.C Kimlik numarasına yazılmaktadır. Bu durum da ise kişinin bizzat ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Trafik cezaları kısa süre içerisinde gelme ihtimalı olmadığı için minimum 15 - 30 güne kadar beklemek gerekebilir. Bu nedenle Rent a Car hizmeti veren firma ceza yemeniz durumunda sizi arayarak ödeme yapmanızı talep etme hakkını sahip olmaktadır.

2021 Yılı Hız Sınırı Cezaları Ne Kadar Olmaktadır?

2021 yılında hız sınırı cezaları aşılan limite göre değişmektedir. Bu nedenle aşağıdaki vermiş olduğumuz bilgi her yıl değişiklik ve artış göstermektedir.

Hız sınırı %10'dan, %30'a kadar aşılması durumunda : 314TL,
Hız sınırı %30'dan, %50'ye kadar aşılması durumunda : 655TL,
Hız sınırı %50'den fazla aşılması durumunda : 1.338TL,
2021 Yılı Hız Sınırı Cezaları için yukarıdaki bilgileri esas alabilirsiniz.

Aracınızla trafikte seyir halindeyken lütfen kendinizi ve ailenizi göz önünde bulundurmayı unutmayınız. Belirlenen kurallara uymanız sizin ve ailenizin kaza yapma olasılığını minimuma indirmenizi sağlayacaktır.

Araç içi ve dışı emniyet kurallarına uyunuz. Hız limitlerini aşmanız olası kazalara neden olarak beklenmedik sonuçlar doğurmaktadır. Güvenli araç kullanmanın en önemlisi hız limitleri ve trafik kurallarına uymanız olacaktır.

Araç Kiralama ve Rent a Car Hizmetiyle Otoban Uygulaması

Eco Oto Kiralama şirketi müşteri portföyünün sağlığına önem vererek, Araç Kiralama ve Rent a Car hizmet alımı öncesinde trafik kurallarına uyulmasını oluşabilecek hayati tehlikelerin önüne geçilmesini hatırlatmaktadır.

Ankara - İzmir - Ordu - Giresun ve Trabzon illerinde Araç ve Filo Kiralama hizmeti sağlayarak, konforlu araç segmentleriyle şehirler arası ve otoban seyahatlerinizin güvende geçmesini sağlamaktadır.

İzmir Rent a Car - Trabzon Araç Kiralama - Ordu Rent a Car - Ankara Oto Kiralama ve Giresun Rent a Car sektöründeki hizmetleriyle, Eco Oto Kiralama şirketi müşteri memnuniyetine önem vermektedir.
İlginizi Çekebilir
 • Şehirden Uzak Doğaya Yakın Tekke Dağı Tabiat Parkı
  Tekke Dağı Tabiat Parkı, başkent Ankara ilinin turistik ilçesi olan Beypazarı'nda yer almaktadır. Tekke Dağı Tabiat Parkı, ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.
 • Lebedos Antik Kenti
  Arac Kirala İzmir ile ulaşacağınız Lebedos Antik Kenti, 12 İyonya kentinden bir tanesidir. İzmir ilinin Seferihisar ilçesinde yer almaktadır. M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuştur.
 • Tuz Gölü
  Ankara Araç Kiralama ile ulaşacağınız Tuz Gölü; Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırlarının kesiştiği bir noktada bulunmaktadır. Tuz Gölü, Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesine oldukça yakındır
 • Söke Doğanbey Köyü
  İzmir Araba Kiralama hizmeti ile kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz Söke Doğanbey Köyü; Aydın ili Söke ilçesine 30 km uzaklıktadır. Küçük, sakin, huzur dolu bir köydür Doğanbey. Geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1924 yılındaki mübadeleye kadar Rum halkının yaşa...
 • Metropolis Antik Kenti
  İzmir Araç Kiralama Fiyatları bakımından konforlu ve uygun fiyatlı bir şekilde ulaşacağınız Metropolis Antik Kenti, İzmir ilinin Torbalı ilçesinde yer almaktadır. Metropolis Antik Kenti, günümüzde dahi kazı çalışmalarına devam edilen ve değeri her geçen gün daha da arta...
Whatsapp Telefon